KOLIK STOJÍ
LOGO?

Proč je vlastně důležité kvalitní logo? Kvalitní logo vám zajistí reputaci v online i reálném světe. Odliší vás od konkurence

a stanete se díky logu lépe zapamatovatelní.  Každý si určitě vybaví, jak vypadá logo známých institucí jako jsou banky, pojišťovny, sportovní kluby, stavební společnosti nebo třeba grafická a filmová studia. Může se skládat z piktogramu, textu nebo jejich kombinací.

Abstract Pattern 24

KDO VYTVOŘÍ LOGO?

Možná se zrovna i vy nacházíte v situaci, kdy je potřeba někoho najmout a nechat si vytvořit logo dle své představy. Většinou to bývá při založení nové firmy, živnosti anebo se buduje logo nové, pokud se mění zaměření společnosti nebo staré je už nevyhovující a neodpovídá aktuálním grafickým trendům. Doba jde dopředu a s ní i požadavky na vizuální prezentaci. Kdo vám logo udělá v grafické podobě tak, abyste jej pak používali na všech produktech, korespondenci a reklamních materiálech?

  • Grafická agentura – Je jednou z možností, koho oslovit. Tito lidé jsou profíci v oboru a mají letité zkušenosti. Agentura z historií má za sebou již nespočet zakázek tvorby. Jejich výhodou je i to, že vám vytvoří komplexní návrh a vypracuje koncový produkt.

  • Freelancer – Nadšenec – profesionál, který miluje grafiku, práci na počítači, sleduje moderní trendy a sám se v této oblasti vzdělává. Výhodou je individuální přístup klienta – freelancera a ochota dotáhnout logo k naprosté spokojenosti.

  • Tvorba na vlastní pěst – Mnoho lidí se do toho pouští tzv. po hlavě, kdy si logo vymyslí doma. Jenže pozor, abyste si spíše neuškodili. Pokud například jen zkombinujete pár prvků, které se vám zrovna líbí, tak se můžete dopustit porušení autorských práv a s tím následně řešit nepříjemné postihy.

  • Grafická soutěž – Zadáte poptávku a grafici připraví sadu návrhů. Pak si vyberete, kdo vás zaujal a s kým budete spolupracovat. Výhodou je různost návrhů.

KOLIK STOJÍ TVORBA LOGA?

Než si určíte částku, jakou uvolníte z rozpočtu na tvorbu loga, je potřeba odpovědět na pár otázek. O jak velkou firmu jde, jaký máte kapitál a zda to s podnikáním myslíte skutečně vážně. Pokud se teprve rozjíždíte a pracujete sami na sebe, pak je logické, že výše ceny bude spíše v těch nižších číslech. Jestliže jde o zajetou firmu, kde se bude modernizovat, vyplatí se pustit trochu peněz navíc. Zde jsou částky v řádech desetitisíců korun.

Pro někoho je výsledná cena za vypracování loga příliš vysoká. Je však třeba přemýšlet nad tím, že zde nejde o jednorázovou koupi, ale o investici do budoucna. Pokud hned od počátku budete pracovat pod dobrou značkou, nebudete muset v případě úspěchu logo měnit a znovu jej nechat zviditelnit.

CENY JSOU RŮZNÉ

Pokud bychom se podívali na ceny od různých designerů a srovnali je, počítejte s tím, že pod 3 000 Kč se s velkou pravděpodobností nedostanete. Tedy v případě, že naprosto vyloučíme programy na tvorbu online loga, kde jsou částky nižší (opět do budoucna problém s autorskými právy), a nebo grafické začátečníky, kteří si můžou tvorbou loga vylepšovat své portfolio.

 

Cena u jednotlivých designerů se bude lišit, což je pochopitelné. Svou roli hrají zkušenosti, jméno na trhu, rozsah prací při tvorbě samotného loga, zda se tvoří i manuál a jestli značku navrhuje designér zcela sám nebo podle představy klienta.

  • Grafické soutěže jsou svými cenami rozdílné. To je zřejmé na příkladu. Česká grafická soutěž TopDesigner začíná na 3 899 Kč, a třeba zahraniční 99designs je za 299USD za tvorbu loga.

  • U freelancerů je cena více proměnlivá. Na začátku si ujasněte cenu. Odvíjí se od práce a času. Tyto profesionály hledejte na sociálních sítích (Instagram, LinkedIn) a na různých portálech sdružující designery. Výsledná částka bude zpravidla v částkách 4.000 – 20.000 Kč.

  • Grafická studia jsou také jednou z možností. Můžete si vybrat takové, které je ve vašem okolí, a nebo se spíše podívat na takové, které vám „sedí“ svým portfoliem. V dnešní době není potřeba se omezovat tím, kde se studio nachází. Cena je obvykle ve vyšších částkách cen freelancerů.

 

Ve všech případech neváhejte poptat nezávaznou cenu na míru – každý projekt je jedinečný a individuální. Uvedené ceny slouží pouze pro orientační představu cen na trhu.

ČTĚTE DÁLE: 

Jakou sílu má grafika v kombinaci s marketingem? Ať už jde o marketing v malé nebo velké firmě, tak grafický design je to, co byste rozhodně neměli zanedbat. Kvalita designu může dramaticky zlepšit účinnost vašeho webu, reklam nebo jiných propagačních materiálů. Přesto je význam profesionální grafiky často přehlížen, přestože má silnou korelaci s pozitivním povědomím o značce a prodejem.

Kolik stojí kvalitní grafika