KOLIK STOJÍ

KVALITNÍ GRAFIKA?

Spoiler: Pravděpodobně víc, než si myslíte.

Hodláte začít podnikat, nebo už máte malou, střední firmu a potřebujete vytvořit logo, vizitky, propagační materiály a další tiskoviny? Nechcete investovat vysoké sumy peněz, a přesto víte, že bez dobré grafiky a dobře připravených materiálů nemůžete soutěžit s konkurencí? Jak tedy vybrat dobrého grafika a na jaké ceny se připravit?

Antonín Páral, 12.02.2020

Není cena jako cena

Nutno říct, že ceny se mohou výrazně lišit podle toho, koho si na grafiku najmete. Vybírat můžete mezi grafickými agenturami, grafiky na volné noze (nebo-li freelancery), nebo můžete zvolit dostupné crowdsourcingové grafické soutěže.

Freelancer: Samostatný profesionál

Potřebujete zhotovit logo, vizitky do příštího týdne? U freelancera máte okamžitý přístup k jeho času a službám, protože komunikujete přímo s osobou odpovědnou za práci. Freelancer se věnuje pouze vašemu zadání a často je schopen výsledek doručit rychleji a v lepší kvalitě než agentura. Nezapomeňte ale, že tzv “volnonožci” se obvykle specializují na užší spektrum grafiky, většinou na tvorbu logotypů, vizitek nebo redesign původního vizuálu. Jen velmi málo freelancerů dokáže zpracovat kompletní grafiku např.: webdesign, potisk na auta, obaly na produkty a podobně. Předem si rozmyslete, co konkrétně chcete zhotovit, a zda-li má freelancer v zmíněném zaměření zkušenosti.

Cena freelancera se liší podle jeho zkušeností a kvality. V České republice je průměrná hodinová sazba grafického freelancera od 300 Kč – 2 000 Kč (pro bližší představu, tvorba logotypu: od skic, návrhů, komunikace s klientem, realizaci zabere minimálně 5 hodin čistého času). Konečná cena závisí na typu projektu, složitosti a počtu korektur. Pokud zadáváte složitější projekt, je dobré si dopředu vyjasnit, kolik bude stát a co všechno je v ceně započítáno.

Grafické agentury: Práce všeho druhu

Na rozdíl od freelancerů máte u grafické agentury často několika členný tým profesionálů. Některé agentury se zaměřují na grafiku celého vizuálu, jiné na marketing sociálních médií, zatímco jiné nabízejí kompletní balíček služeb (od grafiky až po optimalizaci SEO, PPC).

Pro bližší představu spolupráce si dejme příklad zhotovení webového designu: jeden specialista zpracovává podklady k projektu, někdo jiný se zaměří na vizuální styl značky, a několik dalších specialistů pracuje na uživatelském prostředí webu. Agentury jsou obvykle způsobilé dodávat vysoce kvalitní výsledek, ale také jsou obvykle nejdražší možností. Nevýhodou je i časová vytíženost, protože jejich prioritou bývá spolupráce s stálými velkými klienty.

 

Ceny grafických agentur jsou individuální, záleží jestli zvolíte začínající nebo zavedenou velkou agenturu. Hodinová sazba se obvykle pohybuje od 700 Kč – 5 000 Kč. Stejně jako u freelancerů je důležité si předem vyjasnit, kolik co bude stát a co všechno je v ceně započítáno.

Grafické soutěže: Profesionálové i začínající grafici

Grafiku pro svůj projekt můžete poptávat i na grafických soutěží. Výhodou je pohodlný proces zadání projektu, komunikace s portálem a garance vrácení peněz v případě nespokojenosti (u každého portálu platí jiné podmínky, takže je nutné si je přečíst). Během realizace obdržíte mnoho návrhů od desítek různých grafických designerů. Nevýhodou těchto soutěží je zaplacení velkého poplatku pro provozovatele portálu, což obvykle odradí zkušenější grafiky a agentury, protože dostanou méně zaplaceno, a především nemají obecně žádnou garanci odměny, jelikož zadavatel si vybírá pouze jeden finální návrh k další realizaci.

 

Cena u grafických soutěží je ve většině případů předem stanovena. Na zahraničním portálu 99 designs je například tvorbu logotypů od 399$ (9 000kč), vizitek od 169$ (3 800 Kč), zatímco u tuzemského Topdesignera najdete přijatelnější ceny za tvorbu logotypů od 3 899 Kč a vizitky od 2 199 Kč.

Cena za hodinu nebo za projekt?

Grafik si může účtovat ceny za hodinu práce nebo celkovou cenu za projekt. Hodinová sazba grafiky v České republice se může pohybovat mezi již zmíněnými 300 – 5 000 koruny. Při hodinové sazbě je vždy riziko, že se práce bude komplikovat a vaše náklady porostou. Dohodněte si tedy přibližný počet hodin, po které se grafik bude projektu věnovat a co vše v nich bude zahrnuto.

Hledáte kvalitně odvedenou práci za slušné peníze? Nabízím tvorbu firemní identity a tiskovin (vizitky, bannery, billboardy, hlavičkové papíry a další design)

ČTĚTE DÁLE: 

Jaký je vliv grafiky na váš prodej? Chcete být lepší než konkurence, odlišit se od ní a získat si věrné zákazníky? Pokud už máte kvalitní výrobky, dobrý servis a obchodní strategii, nezapomeňte na grafiku. Dobrý grafický design je totiž nedílnou součástí prodejní strategie.  Ptáte se, proč je kvalitní design tak důležitý?

© 2020 Antonín Páral | IČ: 07908512 | Neplátce DPH | A. M. Jelínka 1062/1, 280 02, Kolín - Kolín II | Zapsán v ŽR a vedený u ŽÚ v Kolíně od 19.02.2019